Müşteri Hizmetleri

0312 434 47 76

0312 432 20 21


Müşteri Destek

Günümüzde yeni müşterilere ulaşmanın maliyeti, var olanları korumanın çok ötesine geçmektedir. Sonuçta firmalar kaynaklarını en çekici müşterilerini elde tutmak ve karlı müşterilerin bulunduğu alanda paylarını arttırmak için kullanmak zorundadırlar.

Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri, bir müşteri hizmetleri ya da Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) programı uygulamasıdır. Müşteri hizmetleri, potansiyel ve var olan müşteriler hakkındaki bilgileri toplamak ve düzenlemek için kullanılan yöntemler, yazılım, donanım ve konu ile ilgili internet kullanımı konularını kapsamaktadır. Tüm iş alanları ve değişik boylardaki işletmeler bu yönlendirici pazarlama satış ve müşteri hizmetleri bilgilerini karlı müşterilerini belirlemek, onları çekmek ve elde tutmak için kullanabilirler.

Düşünün: İşiniz müşterilerinizle etkileşim için bir çok kanalı kullanıyor-web siteleri, bültenler, doğrudan posta, cevap merkezleri , e-posta, faks, ve daha fazlası. Müşteri hizmetleri çözümleri sizin iletişim ve hizmet kanallarınızı tutarlı bir bilgi bütününe oturtmanızı sağlıyor. Bu bilgi bütünü müşterilerinizin her biri ile daha kişisel ve kazançlı bir ilişki kurmanıza ve firmanız bünyesinde bilgi paylaşımı ve ortak çalışmayı arttırmanıza yol açıyor.

 
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :